Mut
anasayfa haber ara foto galeri video galeri anketler iletisim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MUDOF GEZİ BALABOLU HARABELERİ (ADRASOS):

MUDOF GEZİ BALABOLU HARABELERİ (ADRASOS):

Tarih 27 Ekim 2011, 09:45 Editör ahmet güler

MUDOF dernek üyeleri Yalnızcabağ Köyü Değirmenlik Yaylasının Büyük bir antik yerleşim yeri Balabolu Harabelerinde.

Gidilen yer,Mut'un batısında Yalnızcabağ Köyü Değirmenlik Yaylasıdır. MUDOF dernek üyeleri Gazi Gürbüz Rehberliğinde unutulmaz bir gün geçirdi.Değirmenlik Yaylasının o güzel manzarasında Büyük bir antik yerleşim yeri Balabolu Harabeleri  görülmektedir. Ayakta hiçbir sağlam yapı kalmamış olmakla birlikte çok sayıda lahid ve duvar kalıntıları Görülmektedir. Özellikle Değirmenlik Yaylasında Görülmesi gereken yer ise Değirmenlik Obruğu (Mağara) sı ilk girileceği zaman ürkütücü olsa da içeriye girildiği zaman güzel bir manzarayla karşılaşılıyor.köylüler yıllardır kullandığı Obruk halen kendini tarihi bir gora (anahtar) la korunmaya çalışılıyor.

1228 yılında Selçuk Sultanı 1. Alaüd'- din Keykubat tarafından Ermenek Kalesi civarına yerleştirilen Karamanoğlu Beyliğinin ilk tarihi şahsiyeti Nure Sofi'dir. Karaman adını verdiği oğluna beyliği devretmesinden sonra ömrünü Mut'ta geçirmiş ve ölümü üzerine Yalnızcabağ köyü) Değirmenlik Yaylasında yaşadığı ve Mezarı da burada olduğu bilinmektedir Değirmenlik yaylasında Nure Sofi Türbesi ise halen kendini korumaya çalışıyor Buradaki Ardıç ağaçlarının ise büyüklüğü buralardaki yaşantının ortalama bin yıllık olduğunun kanıtıdır.'

Gezide Bizleri karşılayan Mehmet Çay ve bizlere yöresel sıkma börek hazırlayan Fatma Güzlek, Zeynep kaynar,Fatma Uğur ve Köy Muhtarına sonsuz teşekkür ederiz.

gezi fotoğrafları

 

Bu haber 764 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Mut Halk Eğitimi Merkezi, kurslarının tanıtımını yapmaya devam ediyor.

Mut Halk Eğitimi Merkezi, kurslarının tanıtımını yapmaya devam ediyor. Mut Halk Eğitimi Merkezi, kurslarının tanıtımını yapmaya devam ediyor.

Mut’ta öğrenciler 3 bin 200 adet fidanı toprakla buluşturdu.

Mut’ta öğrenciler 3 bin 200 adet fidanı toprakla buluşturdu. Mersin mut ilçesinde 21-26 mart ormancılık haftası dolaysıyla 3 bin 200 adet fidan öğrenciler tarafından toprakla b...
ANKARA’DA MERSİN GÜNLERİ13 Mart 2015

GÜNÜN SÖZÜ

Kimsesizim kimsem yoktur herkesin var
kimsesi,
Kimsesiz kaldım maded kıl eyy Kimsesizler
Kimsesi...

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?
Tüm Anketler

© 2010 mutajans.com Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi